NEWS

Success for the NW at RDA National Championships 2019

July 25, 2019

The NW Region is celebrating the fantastic achievements of all the riders, from the 7 groups, who travelled to the RDA National Championships, which was held at Hartpury College from 12 to 14 July 2019.  Between them the groups had riders entered in 19 classes, including dressage, showjumping, carriage driving, countryside challenge and arts and crafts.

 

On the Friday everyone enjoyed the special pageant that featured all the activities RDA developed over the past 50 years.  On Saturday everyone then sparkled at the Glitter Party!

 

Well done to each and every rider; the horses; their groups and volunteers.  A massive thanks to everyone who supported them and made this possible.

 

Full results from all three days can be found on the RDA National Website click here to see them

 

The results of the riders from the NW Region are below, together with a few photos.

 

We are already looking forward to next year! 

 

FRIDAY

 

Class 1 - Carriage Driving - Novice, Intermediate & Open Dressage & Cones 

Jenny Yates (Lola) Red Rose, Novice, Score 73.83 3rd

Class 9 - RDA Showjumping - RDA Level 2

Karen Dunne (Blaze) Pendle, Senior, Score 88

Class 12 - The Trefoil Guild Countryside Challenge - Led or 1 side walker 

Katie Reilly (Highwood Easter's Surprise (Boo)) Pegasus, Junior, 67.5%, 4th

Nicola Bailey (Gus Almighty) Beechley, Senior, 64.35%, 3rd

Class 15 - Best Turned Out – Junior

Corey Parletti (Izzy Whizzy) Beechley, 77, 3rd

 

SATURDAY

 

Class 24 - Dressage Championships - PVI (walk only) 

Isabella Theophanous (Gus Almighty) Beechley, Junior, 65.88% 3rd

Class 31a (Junior) - Dressage Championships Grade 1-6 (walk & trot) 

Katie Reilly (Highwood Easter's Surprise (Boo)) Pegasus, Junior, 67.78%

Class 31 b (Senior) - Dressage Championships Grade 1-6 (walk & trot) 

Karen Dunne (Blaze) Pendle, Senior, 67.22%

Class 33 - Dressage Championships Grade  I/D (canter)

Annie Wordley (Brackenbank Flash Harry) West Lancs, Senior, 72.37% 1st

Class 34 b (Senior) - Dressage Championships Led (walk & trot) 

Daniel Robson (Dora's Bay) Beechley Senior, 65.56%

Class 43 - Dressage - Freestyle Grade 1-6 (walk & trot)

Katie Reilly (Highwood Easter's Surprise (Boo)) Pegasus, Junior, 61.50% 3rd

Class 48 - The Trefoil Guild Countryside Challenge - Led or 1 side walker 

Kodie Lawrence (Bonnie) Mid Cheshire, Senior, 72.00%

Class 49 - The Trefoil Guild Countryside Challenge - Independent 

Karen Dunne (Blaze) Pendle, Senior, 92.00% 1st

Class 61 - Arts & Crafts - Paint Me a Picture

Annie Wordley (West Lancs) 62, 5th

 

SUNDAY

 

Class 72 - Dressage Championships Grade I/D (walk only) 

Theodore O'Shaughnessy (Dora's Bay) Beechley Junior, 60.00% 6th

Class 73a (Junior) - Dressage Championships Grade I/D (walk & trot) 

Kassia Amelia Dudek-Mcgee (Karibok Queen Of Hearts) East Liverpool, Junior, 71.00% 3rd

Class 74 a (Junior) - Led Walk Only 

Solomon O'Shaughnessy (Gus Almighty) Beechley, Junior, 65.55%

Lilith Roberts (Izzy Whizzy) Beechley, Junior, 64.72%

Class 82 - The Trefoil Guild Countryside Challenge Led or 1 side walker 

Jake Evans (Father Ted) Mid Cheshire, Junior, 75.50% 6th

Cody Wakefield (Paddy) Mid Cheshire, Junior, 60.50%

Emma Heard (Father Ted) Mid Cheshire, Senior, 74.50% 6th

Class 83 - The Trefoil Guild Countryside Challenge Independent 

Annie Wordley (Brackenbank Flash Harry) West Lancs, Senior, 85.00% 1st

Sunday, 14th July, 2019  Class 85 - Best Turned Out – Junior

Kassia Amelia Dudek-McGee (Karibok Queen Of Hearts) East Liverpool, 93 1st=

Lilith Roberts (Izzy Whizzy) Beechley, Junior, 87 4th

 

 Photo above shown with kind permission of Michael Martin Photography

 

 

 

 

 

 

Photo above shown with kind permission of Michael Martin Photography

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Please reload

News Categories
Recent Posts